JIRA seriál: #5 Dashboard pro kontrolu anomálií

Tímto textem navazuji na články Tipy pro dashboardy zobrazující informace o testech  a Tipy pro dashboardy zobrazující informace o defektech. Tentokrát se zaměříme na anomálie. Test manažer vykonává na řadě projektů i roli defekt manažera. V této roli je obvykle jeho zodpovědností dbát na dodržování definovaných pravidel práce s defekty. Mezi taková pravidla může patřit:

  • Defekt je vždy přiřazen řešiteli.
  • Defekt má vyplněny všechny očekávané atributy – zde je jednoduchá situace, pokud je daný atribut povinný za všech okolností. Pak ho prostě nastavíte jako povinný v konfiguraci a máte po starostech. V praxi však mnohdy „povinnost“ atributu závisí na kontextu daném jinými atributy.
  • Korektnost stavu defektu versus přiřazení na řešitele – například některé stavy jsou vyhrazené řešiteli z řad dodavatelů, jiné pak třeba testerům z byznysu.
  • Dodržování defektových SLA dodavateli.
  • Defekt „nezahnívá“ příliš dlouho u testera po zafixování.

V kontextu konkrétního projektu je dobré si vždy na začátku projektu udělat rozvahu, dodržování jakých pravidel chcete monitorovat. Pro zvolená pravidla pak připravíte filtry a jejich výstupy vizualizujete pomocí kontrolního dashboardu. V dashboardu používám téměř výhradně gatgety typu Two Dimensional Filter Statistics.

Nechcete přijít o další přínosné články?

Sledujte nás na sítích, ať vám už nic neunikne!

Autor: Miroslav Renda

Mirek se pohybuje v různých projektových rolích v IT byznysu více než 25 let. Posledních 8 let si v roli test managera užíval zajímavé projekty ve velkých českých bankách a v oblasti automotive. Je spolupachatelem knihy Efektivní testování softwaru vydané nakladatelstvím GRADA. Miluje své dvě děti, přírodu a sport v jakékoli podobě.