Testování v rozmanitých světech: Startupová flexibilita vs. korporátní struktura

Patricio se v testingu pohybuje už od roku 2018 a za tu dobu stihl projít světem startupu i několika korporátních firem. V našem rozhovoru jsme si popovídali o tom, jak se k testingu dostal, jaký byl jeho první projekt, jaké zkušenosti si z projektů odnesl a co ho baví více - startupy nebo korporáty. 

Co tě do Teseny přivedlo?

Do teseny mě přivedl můj bratranec, který zde toho času pracoval. Kompletně mi odhalil svět testingu, jakožto samostatného oboru, kterým se mohu živit. Do té doby jsem si myslel, že testing je pouze dobrovolná záležitost, jež provádí beta testeři. Ani během studií nám nikdo o testingu neřekl ani slovo, a proto jsem byl světem testingu a Tesenou ohromen.

Můžeš mi podrobněji popsat svůj první projekt v Teseně, na kterém jsi pracoval?

Pracoval jsem ve startupu, který se zabýval správou pracovních prostor (například booking zasedaček, osvětlení, závěsy, ovládání klimatizace a topení) – IoT – skrze mobilní a desktopovou aplikaci. Na projektu jsem byl úplně sám, což mi umožnilo praktikovat vše, co jsem se do té doby teoreticky naučil. Vzpomínám na to rád, poněvadž jsem toho času chodil pouze ke klientovi do jiného pracovního prostředí. Navíc to bylo před covidem, kdy byla v kancelářích jiná nálada.

Co bys považoval za svou největší zkušenost, kterou ti tvůj první projekt v teseně dal?

Samostatnost. Jak jsem psal, byl jsem tam úplně sám, a proto jsem musel pracovat efektivně, abych v daných dnech splnil vše, co je třeba. Pak také první zkušenosti s testingem, jako takovým, jak v praxi funguje agile a podobně.

Jsi jeden z mála, kteří pracovali jak na startupu, tak v korporátu. Když provedeš srovnání, tak který z projektů tě bavil nejvíc a proč?
 

Nelze jasně sdělit, který z projektů mě bavil víc. Ono, faktem zůstává, že každý z těchto projektů mi přinesl něco jiného a naprosto odlišné zkušenosti. Kdybych měl však srovnat – více mě bavilo pracovat pro startup, poněvadž jsem přesvědčen o tom, že se tam věci realizovaly snáz. Cokoli bylo třeba, stačilo vykomunikovat s Test Leadem a bylo rozhodnuto. V korporátu jde vše přes hromadu schvalování a byrokracie, což může pěkně zpomalit celkový proces dodávky a ve finále zkazit náladu v týmu.

A ze kterého projektu sis odnesl nejvíce zkušeností?

Jednoznačně jsem si odnesl více z korporátu, poněvadž tam pracuji s více technickými nástroji – SQL, Postman/API, Active Directory. Přestože jsem pro startup pracoval téměř 2 roky, primárně jsem tam pracoval s frontendem.


 

Co ti na práci v Teseně připadá nejpřitažlivější?

Možnost se neustále vzdělávat, on-sitové firemní akce - třeba naše snídaně a pizza days, benefity a zejména kolektiv, který je tady prostě super!

Chcete se také stát součástí Teseny?

Podívejte se na naše otevřené pozice a přidejte se k nám!

Patricio Malundo 

Patricio vstoupil do světa testingu v roce 2018. Od té doby prošel několika projekty a to jak v prostředí menších firem, tak korporátů. V letech 2019 až 2021 vedl tým, jenž testoval zařízení pro firmu, která dodávala zařízení přehrávající hudbu v podnicích. Mimo to testoval různé aplikaci na bázi IoT a od roku 2021 se věnuje integračnímu a user acceptance testingu pro klienta z oboru farmacie.