Od státní správy po koučink

Radek Šikola je už pořádným testingovým matadorem. V krátkém rozhovoru se s námi podělil o to, jaké byly jeho začátky v oboru, jak probíhal jeho první projekt v Teseně a co by na své práci rád změnil. 

Jak dlouho sbíráš testerské zkušenosti?

S testingem jsem začal v lednu 2007. Takže dnes je to už 16,5 let. Můj první projekt v testingu byl na univerzitě. Vedle studia jsem začal pracovat v jedné firmě jako manuální tester. Testoval jsem CRM systém pro střední a malé podniky. Práce se dala částečně dělat z domu, takže jsem do Prahy jezdil jen 1-2x týdně a to mi jako studentovi z Ústí hodně vyhovovalo. Tehdy se toho o testování ale ještě moc nevědělo. Pamatuji si, že v tu dobu byl na Wikipedii jen jeden článek, který se testování věnoval, a to bylo vše. Ten projekt a samotný systém byl punk, neexistovaly ani pořádné test casy. Ty jsem se reálně učil psát až o několik let později v Unicornu na testerské akademii.

Čím byl zajímavý poslední projekt, na kterém jsi dělal?

Projekty nedělám už rok a půl. Místo toho se zabývám klientskými konzultacemi, nastavováním testovacích procesů a také koučuju. Aktuálně pracuji pro klienta, kde nastavuji procesy - naposledy jsem psal test policy a testovací strategie, které se začaly používat v celé společnosti.

Co tě na tom baví?

Mám kotel let zkušeností, které rád předávám dál. Mentoruji juniornější testery a školím ISTQB kurzy. Navíc mě baví pomáhat se zlepšováním testovacích procesů, rád předávám tipy, které firmám přinesou v této oblasti posun. Nejvíc mě těší, když za sebou vidím výsledky, a hlavně, když dostanu pozitivní feedback, že vše funguje, jak má.

Jaký byl tvůj první projekt v Tesene?

Projekt byl pro České dráhy, kde upgradovali starý SAP systém za nový. Byl to masakr, protože to byla statní správa – věci fungovaly úplně jinak, než v běžném životě. Bylo to náročné, protože jim tam běželo všechno – organizace vlaku, nákup jízdenek atd. Vše muselo fungovat. Později jsem školil testery na nový nástroj na test management. Na projektu pracovali lidé z celé ČR. Telefon mi tehdy zvonil od 5 rána do večera. Byla to zajímavá zkušenost.  

Kdybys na své práci mohl změnit jednu věc, co by to bylo?

Změnil bych přístup k vývoji a k termínům, které drtí tým. Lidé v IT jsou zbytečně přetížení a nemají moc volného času.

Co se teď učíš?

Teď rozvíjím své softskills dovednosti.

Co se ti líbí na Teseně? 

V Teseně jsem 7,5 let a jsem tady kvůli lidem, hlavně Philovi a Marcelovi. Vybudoval jsem si tady kariéru a práce mě pořád baví.

Autorka: Dominika Kleinová