O projektech v Česku i Anglii

Jirka Novák má s testováním už 15 leté zkušenosti. Za svou testerskou kariéru nasbíral spoustu zkušeností a zážitků, nejen z Česka, ale i z Anglie. Podělil se o ně s námi v rozhovoru, který si teď můžete přečíst.

Jak dlouho sbíráš testerské zkušenosti?

Od začátku roku 2008. V Accenture hledali testera a já sháněl brigádu na vysoké škole. Co to je testing, jsem vůbec netušil, nicméně mě vzali a jsem za to moc rád.

Jaké projekty pro tebe byly nejzajímavější?

Zajímavých projektů byla řada. Nejzajímavější byla určitě práce v Bank of England, kromě projektu tam byla úžasná i samotná budova banky. Pak asi jedna velká advokátní kancelář, taky v Londýně. Projekty tam byly úplně jiné, než jsem zvyklý. Přes oběd v kantýně jsme tam navíc měli párkrát zpěváka, což bylo dost nezvyklé.

A samozřejmě můj současný klient, kde je jak zajímavé pracovní prostředí, tak samotná náplň práce. Užívám si i to, že můžu pracovat převážně z domova.

Čím je zajímavý projekt, na kterém aktuálně pracuješ?

Projekt, na kterém pracuji je zajímavý zejména tím, že vidím obrovský přínos tvořeného produktu pro banku, ale taky pro klienty samotné. Skvělé je i to, že se produkt i tým aktuálně vytváří, což přináší hodně náročných pracovních situací a zároveň je to celkem vzrůšo. 😊

Co tě na něm baví?

Baví mě hlavně to, že můžeme kompletně nastavit celý proces testování. Jo a taky tam mám kolegyni, hvězdu Teseny, Katy. Ta mi neuvěřitelně pomáhá a hodně se spolu nasmějeme.

Jaký byl tvůj první projekt v Teseně?

Můj první projekt byl extrémně náročný. Rok před nástupem do Teseny jsem cestoval po Asii a Austrálii. Naskočit hned potom na obrovský, mezinárodní projekt, kde bylo enormní množství stresu, bylo opravdu z 0 na 100. Na druhou stranu jsem tam nastoupil s naším CEO Philem, jako kolegou a mentorem, což bylo úžasné.

S jakými nástroji jsi na projektech pracoval?

Dělám test managera, takže denním chlebem je pro mě JIRA, Confluence a MS Office – nic, co by stálo extra za zmínku.

Kdybys na své práci mohl změnit jednu věc, co by to bylo?

Mám pocit, že kombinace remote práce a zvýšené užívaní chatovacích nástrojů způsobuje neustálé rozptýlení. Takže bych byl rád, kdybych neměl za den víc než 5 schůzek a méně než 10 aktivních chatů. 😊

Co se teď učíš?

Klást otevřené otázky. V posledním roce se snažím zlepšit v koučování a mentorování (nejen) Teseňáků. Aktivní naslouchání a volba správných otázek je podle mě klíčem k úspěchu.

Co se ti líbí na Teseně? 

Je to firma, kde jsem zatím nejspokojenější. Libí se mi, jak se každý proaktivní člověk může zapojit do interního dění a opravdu spoustu věcí změnit. Není to tady dokonalé, ale zlepšujeme i kazíme si to tady sami. 😊

Autorka: Dominika Kleinová