ISTQB seriál - 1. díl: Co ta zkratka znamená?

Čas od času dostávám od testerů otázku, jestli dává nějaký přínos usilovat o testerské ISTQB certifikáty. Možná jste nad tímto tématem v minulosti přemýšleli i vy. Pokusím se tedy pomocí „ISTQB seriálu“ shrnout svůj pohled na ISTQB certifikaci, který snad bude užitečný nejen pro začínající testery.

V úvodu této série článků zmíním základní informace o ISTQB a jeho certifikačním schématu. V dalších dvou částech pak téma certifikací trochu zobecním. Seznámím vás se svým pohledem na certifikace očima zaměstnance i zaměstnavatele a vysvětlím tak, proč o ISTQB certifikaci vůbec usilovat. V posledním díle pak shrnu užitečné tipy pro přípravu na ISTQB zkoušku.

O ISTQB a jejím certifikačním schématu

Pojďme se ale už věnovat ISTQB certifikacím, které zmiňuji v nadpise. Nejprve si řekněme něco málo o ISTQB, pokud by vám tato zkratka nic neříkala.

ISTQB (International Software Testing and Quality Board) je mezinárodní nezisková organizace založená v roce 2002, která se stará o standard a certifikační schéma v oblasti testování software. ISTQB sdružuje k lednu 2021 61 členských výborů pokrývajících 129 států světa (CaSTB je zástupce za Česko a Slovensko) a prostřednictvím poskytovatelů certifikačních zkoušek vydala více než 750 tisíc certifikátů.

Za více než 18 let své existence se ISTQB propracovala k úctyhodně košatému schématu modulů. Nejčerstvější verzi najdete na domovské stránce ISTQB, ale principy si můžeme vysvětlit na obrázku níže (mapuje stav k prosinci 2021).

Jednotlivé moduly jsou seskupeny do 3 skupin:

  • CORE – základní moduly, které se nespecializují na konkrétní typ testování ani na konkrétní přístup k dodávce software (sekvenční/agilní).
  • AGILE – sada modulů zaměřených na agilní přístup k dodávce software.
  • SPECIALIST – specializované moduly, které pokrývají konkrétní tematickou oblast testování.

V CORE a AGILE streamu jsou dílčí moduly z pohledu míry znalostí rozděleny do tří, respektive dvou úrovní – pokročilé (Advanced) a expertní (Expert). Ve skupině SPECIALIST úrovně pokročilosti nenajdete.

Obecně platí, že podmínkou pro to, abyste vůbec mohli přijít na zkoušku je (kromě zaplacení poplatku) úspěšné složení zkoušky nižší úrovně. Co to konkrétně znamená?

  • Pro všechny zkoušky (včetně Agile Tester v základní úrovni) je podmínkou vlastnictví certifikátu Certifikovaný tester základní úrovně (CTFL).
  • Pro zkoušky v pokročilé úrovni je podmínkou certifikát základní úrovně daného streamu (např. CTFL certifikát pro zkoušku Certifikovaný tester pokročilé úrovně – Test Analytik).
  • Pro zkoušky v expertní úrovni je podmínkou certifikát pokročilé úrovně.

No jo, co ale vlastně díky ISTQB certifikaci získáte?

  • Lepší postavení na pracovním trhu
  • Mezinárodně uznávané potvrzení znalostí
  • Slevy na konference a další výhody, které brzy detailněji rozebereme ve 2. díle našeho seriálu

Tak co, posunete s námi díky ISTQB svou kariéru?

Přihlaste se na některý z našich akreditovaných kurzů!

Autor: Miroslav Renda

Mirek se pohybuje v různých projektových rolích v IT byznysu více než 25 let. Posledních 8 let si v roli test managera užíval zajímavé projekty ve velkých českých bankách a v oblasti automotive. Je spolupachatelem knihy Efektivní testování softwaru vydané nakladatelstvím GRADA. Miluje své dvě děti, přírodu a sport v jakékoli podobě.