Miroslav Renda
Test Manager
Blog
Miroslav Renda
Test Manager
Čas od času dostávám od testerů otázku, jestli dává nějaký přínos usilovat o testerské ISTQB certifikáty. Možná jste nad tímto tématem v minulosti přemýšleli i vy. Pokusím se tedy pomocí „ISTQB seriálu“ shrnout svůj pohled na ISTQB certifikaci, který snad bude užitečný nejen pro začínající testery.
V úvodu této série článků zmíním základní informace o ISTQB a jeho certifikačním schématu. V dalších dvou částech pak téma certifikací trochu zobecním. Seznámím vás se svým pohledem na certifikace očima zaměstnance i zaměstnavatele a vysvětlím tak, proč o ISTQB certifikaci vůbec usilovat. V posledním díle pak shrnu užitečné tipy pro přípravu na ISTQB zkoušku.
Pojďme se ale už věnovat ISTQB certifikacím, které zmiňuji v nadpise. Nejprve si řekněme něco málo o ISTQB, pokud by vám tato zkratka nic neříkala.
ISTQB (International Software Testing and Quality Board) je mezinárodní nezisková organizace založená v roce 2002, která se stará o standard a certifikační schéma v oblasti testování software. ISTQB sdružuje k lednu 2021 61 členských výborů pokrývajících 129 států světa (CaSTB je zástupce za Česko a Slovensko) a prostřednictvím poskytovatelů certifikačních zkoušek vydala více než 750 tisíc certifikátů.
Za více než 18 let své existence se ISTQB propracovala k úctyhodně košatému schématu modulů. Nejčerstvější verzi najdete na domovské stránce ISTQB, ale principy si můžeme vysvětlit na obrázku níže (mapuje stav k prosinci 2021).
V CORE a AGILE streamu jsou dílčí moduly z pohledu míry znalostí rozděleny do tří, respektive dvou úrovní – pokročilé (Advanced) a expertní (Expert). Ve skupině SPECIALIST úrovně pokročilosti nenajdete.
Obecně platí, že podmínkou pro to, abyste vůbec mohli přijít na zkoušku je (kromě zaplacení poplatku) úspěšné složení zkoušky nižší úrovně. Co to konkrétně znamená?