Blog

Sandra Klašková

Sandra Klašková

Test Manager

Jak vyhrát příští Klikaton

Vzdělávání
Klikaton je testovací soutěž s cílem najít, a především reportovat co nejvíc chyb vybraného produktu. Je přínosný jak pro testery, tak pro firmy. Testeři se díky Klikatonu posouvají v oblasti testování a reportování. Navíc si mohou odnést i zajímavé výhry. Sesbírané reporty pak zapojeným firmám pomáhají zvýšit kvalitu softwaru, spokojenost uživatelů a celkovou úspěšnost produktu.  Pojďte se teď s námi podívat na to, o čem celá akce je a jak se příště probojovat k vítězství. 

Klikaton očima účastníků a firem

„Klikaton je adrenalinový zážitek, znamená jít s kůží na trh, být lepší než ostatní, dokázat si, co umím, stihnout vše včas a hledat konkurenční výhodu v dobře popsaných defektech. Je to taky 'testerské cvičení' - procvičuji svoji mysl, talent a schopnosti. Klikaton je setkání s přáteli a s respektovanými kolegy v oboru. Je to příjemně strávený večer v báječné atmosféře a zábava.“

Sandra, účastnice

„Ať už si to chcete připustit, nebo ne, dlouhodobé manuální testování pomocí vlastních zdrojů vás obvykle dovede až k bodu, kdy jste slepí k vlastním chybám. Proto jsme taky hledali možnost vyzkoušet naše aplikace někým zvenku. Tesena a Klikaton byla perfektní volba. Testeři se nevěnovali jen reportování chyb, ale také navrhli způsoby, jakými teď můžeme produkt vylepšit.”

Robin Rezek, QA Tech Lead, Showmax

Co se testuje

Testovaným produktem může být v podstatě cokoliv: nový produkt jako takový, komponenta nebo stávající produkční verze. V rámci předchozích běhů jsme už byli svědky všech těchto situací.

Jak to probíhá 

Na začátku akce soutěžícím předáme potřebné informace. Seznámíme je tak s testovaným produktem i s firmou, která za ním stojí. Následně rozdáme seznam potřebných údajů (přístupy, testovací účty, testovací prostředí). Předáme také informace o limitujících požadavcích v podobě prohlížečů, zařízení, operačních systémů a seznamu oblastí, které testování nepodléhají. Testování probíhá nejen na počítačích, ale i na mobilních zařízeních a tabletech.

Soutěžící testují bez předchozího seznámení se softwarovým produktem nebo s jeho dokumentací. Používají tak hlavně intuici, postřeh a případné zkušenosti ze své testovací nebo uživatelské praxe. 

Celková akce je časově omezena a obvykle zabere zhruba 2 hodiny. Reporting bugů probíhá do předem připravených formulářů, které jsou šité na míru požadavkům každého partnera, který se do Klikatonu zapojí a nechá si svůj produkt prověřit.   

Všechny reporty jsou následně prověřeny a obodovány dle předem domluvených kritérií. 

Vítězství a výhra 

Na stupínky vítězů se obvykle postaví 3 nejlepší lovci/lovkyně bugů s nejvyšším počtem bodů. Nejde při tom samozřejmě jen o kvantitu, ale také kvalitu nalezených chyb. Výhru představují hodnotné ceny, které se liší v závislosti na partnerovi daného Klikatonu. Zatím jsme se setkali například s peněžními odměnami, poukázkami do e-shopů nebo třeba poukazy do vyhlášených restaurací. 

Jak vyhrát příští Klikaton 

Zaměřme se teď na pár tipů, které vám pomohou na cestě k příští výhře. 

Seznamte se s různými přístupy

K testování můžete přistupovat různými způsoby - je dobré o nich vědět a vědomě si pro danou situaci vybrat ten správný. Mezi jednotlivé techniky například patří:

Exploratory testing

Jedná se o systematické procházení aplikací – analýzu v průběhu testování. Udělání si obrázku o tom, jak rozsáhlá testovaná aplikace je, jak se větví, zda obsahuje formuláře, filtry, řazení, stránkování, vkládání dokumentů, obrázků apod. 

Error guessing

Postup, kdy se přemýšlí nad tím, které části jsou nejrizikovější, nebo naopak, u kterých částí je nejpravděpodobnější, že fungovat budou, protože už byly testované tisíckrát a zaměřit se na části s vyšším potenciálem pro nález chyb.

Ad-hoc testing

Jedná se o náhodné testování kdy se uživatel odchyluje od klasického scénáře zapojením netradičních situačních variant. 

Lateral testing

Nejen v rámci Klikatonu je často dobré zapojit fantazii a přemýšlet „outside of the box“ a třeba vyloženě hledat nejnepravděpodobnější možné scénáře, které průměrného testera nenapadnou.

User testing

Na testování se taky můžete zaměřit ze svého vlastního subjektivního pohledu a zkoumat, jak byste vybranou aplikaci nejspíš používali sami.

Mějte strategii, chladnou hlavu a výdrž

Po obecném seznámení s produktem je dobré si rozvrhnout plán celého testování. Může se jednat o seznam oblastí či komponent, který daná aplikace nabízí a postupně je procházet. Plán jako takový vám pomůže zabránit chaotickému „pobíhání“ po aplikaci a dá vám větší kontrolu nad samotným testováním.

Testujte i méně navštěvované části

V rámci testování byste se neměli tolik zaměřovat jen na hlavní cílené prvky. Tyto části bývají v celém produktu to nejdůležitější, a tak je dost pravděpodobné, že tato oblast bude nejlépe ošetřena. Vhodnou částí k „proklepnutí“ jsou naopak místa, kam běžní uživatelé nezavítají tak často. Takovými místy mohou být kontakty, jednotlivé blogy, či fóra. 

Zaměřte se na validace

Dalo by se říct, že validace formulářů bývají takovým zlatým grálem pro nález bugů.  

Testujte cokoli vám přijde podezřelé

Pokud vidíte chybu, která se nevymyká limitujícím omezením stanoveným na začátku, tak ji jednoznačně reportujte. I drobnost v podobě gramatického překlepu nebo funkcionalita komponenty, u které se smíříte s tím, že to pravděpodobně asi tak má být, může být ve finále tou chybou, která vás dělí od vítězství.

Nenechte se vystresovat ostatními

Nepanikařte ve chvílích, kdy jste svědky toho, jak váš soused zběsile buší do klávesnice. To, že hlásí jednu chybu za druhou ještě nemusí znamenat, že se jedná o validní chyby. Zkuste se naopak hecnout a pořádně zabrat. Pokud tam ty chyby opravdu jsou, zvládnete je najít taky.   

Nevzdávejte se

I když máte pocit, že jste v hledání naprosto marní, nevzdávejte se. Poraženecký přístup vás na vrchol rozhodně nedostane. Pokud se vám nedaří žádná chyba nalézt, zkuste se přesunout na jinou část daného produktu.  Když na vás padne únava, dopřejte si krátkou procházku nebo využijte síly energiťáku. 

Testujte do konce

Ještě vám zbývá nějaký čas, ale myslíte si, že už jste prošli všechno? Hledejte dál! Garantujeme, že se v aplikaci ještě nějaká ta chyba ukrývá a může znamenat vítězství třeba zrovna pro vás. 

Reportujte návrhy na zlepšení

I uživatelský přístup se hodnotí. Pokud tedy během testování narazíte na něco, co byste změnili a zároveň udáte i validní odůvodnění, můžete být o krok blíž výhře. 

Pomozte si testovacími nástroji

V Klikatonu nejsou žádná technická omezení pro hledání bugů. Můžete tak použít libovolný software, který vám testování usnadní. Jedním z takových nástrojů je například plugin Bug magnet, který pomůže s předvyplněním textových polí validními, ale i nevalidními hodnotami.

Dejte si pozor na

Relevantnost reportu 

Opravdu nestačí reportovat úplně cokoli. Každý reportovaný bug je zpětně kontrolován, replikován a v případě potřeby konzultován s lidmi ze strany partnerské společnosti. 

Přehlednost reportu 

Pokud bude reportovaný bug nepřehledný či nepůjde podle reportu replikovat, není pak hodnocen a vy zbytečně přicházíte o body. Bugy typu „spadlo to“ či „chybí obrázek“ bez bližšího popisu tak nelze replikovat a bohužel jim ani přiřadit bodové ohodnocení.  

Zaznamenání kroků k reprodukci

Řádný popis cesty vedoucí k chybě pomáhá předcházet neohodnocení vámi zadané chyby. Podobně pomáhají také přidané screenshoty, které jsou alfou a omegou každého reportu. Pokud přidáte relevantní screenshot k dané chybě, zvyšujete šance na její uznání a své vítězství. 

Shrnutí

Nejčastější situace, které vás k vítězství nedovedou

  • Tohle bude asi featura…
  • Je to e-shop, tak vyzkouším, jestli jde objednat zboží…
  • Jé, tady je překlep, ale to asi nemáme zadávat…
  • Máme testovat i jazykové mutace nebo jen češtinu?
  • Už toho bylo dost, končím…
  • Je jedno jak napíšu report, hlavně že to tam bude

Co vám k výhře pomůže

  • Zkušenosti
  • Strategie
  • Klid
  • Výdrž
  • Krátká procházka nebo Redbull
  • Vhodné nástroje
  • Plnohodnotný report

Předali jsme vám teď pár tipů, které se nám osvědčily a těšíme se na viděnou na příštím Klikatonu! Sledujte naše sociální sítě, kde se brzy dozvíte kdy, kde a s kým se  pustíme do další soutěže.

Sandra Klašková

Sandra Klašková

Test Manager

Na Teseně si nejvíc cením toho, že byla vždy prozaměstnanecká, protože majitelé ví, že spokojený zaměstnanec odvádí lepší výkon. Díky tomu se můžeme vzdělávat, růst, jsme skvělá parta a vím, že se nemusím bát říct svůj názor. S takovým přístupem jsem se nikde jinde nesetkala :-).
zjistit více
Jan Harák

Jan Harák

Senior Test Automation Engineer

Honza je zkušeným test automation inženýrem s více než osmi lety zkušeností. V posledních čtyřech letech se zaměřuje na automatizaci API a integračního testování v prostředí České spořitelny. Svou profesní kariéru začal jako manuální tester, postupně prošel různými odvětvími, včetně automobilového průmyslu a bankovnictví. Krom testování také rád vyvíjí mobilní aplikace a organizuje Tesena soutěž Klikaton.
zjistit více
Jsi kontraktor a zrovna hledáš nový projekt?

Jsi kontraktor a zrovna hledáš nový projekt?

Dej si on-line schůzku s Hankou a prober aktuální možnosti
Vybrat termín schůzky