Dominika Kleinová
Blog
Automotive a interní projekty očima Teseňáka
Úvod
Malé věci dělají dokonalost, ale dokonalost není maličkost. O to víc to platí v oblasti testování elektroaut.
Ondřej Tylšar, který v Teseně pracuje 5 let, má s testováním elektromobilů spoustu zkušeností. Za svou 12letou testerskou kariéru si prošel různými rolemi od testera, přes test analytika až po test manažera.
Ondru jsme vyzpovídali a z našeho rozhovoru vám přinášíme krátký článek o projektech, na kterých pracoval, nástrojích, které při své práci využil a v neposlední řadě taky o úspěších, které na projektech zažil.
Na jakých projektech jsi naposledy pracoval?
Za poslední dobu jsem měl dva hlavní projekty. Jeden byl pro klienta v automotive, kde jsem měl možnost být součástí menšího týmu, který se věnoval testování softwaru pro elektromobily. Měl jsem na starost řízení testovacích procesů. Dalším projektem, kterému jsem se věnoval, byl náš interní program Tesena New Talents aneb TNT.
Čím byly zmíněné projekty zajímavé?
Oba projekty byly zajímavé něčím jiným. Ten první byl fajn, protože jsem si mohl vyzkoušet práci s elektroauty. Ten druhý projekt mě bavil zase kvůli tomu, že jsem měl možnost vést menší tým juniornějších lidí.
Pojďme se nejdřív podívat na ten klientský projekt. Jaké nástroje jste používali při testování?
Obecně se jednalo o virtuální systém, ale testovalo se pomocí Robot Framework a Python.
Co konkrétně se na daném projektu testovalo?
Thermální management řídicí jednotky v elektroautě. Ve zkratce řečeno jsme testovali všechno, co se může ve vozidle přehřát a nesmí, ať již kabeláž, kabina a další dotčené komponenty celého vozidla.
Co tě na něm bavilo?
Pro babičky a další laiky byla ta nesporná výhoda, že jsem jim ukázal auto a řekl prostě „Tak tohle testujeme, babi.“ Pominu-li nadsázku, tak to byla celkově výzva, projekt byl z těch technicky komplikovanějších a náročnějších.
Tohle ale nebyla tvá první zkušenost s projektem v automotive. Předtím jsi už tři roky pracoval na jiném projektu. Jaké úspěchy jsi zažil tam?
To je sice pravda, ale ty projekty byly od sebe na hony vzdálené. Na předešlém automotive projektu jsme testovali integraci SAP CRM a okolní prointegrované systémy, jako byla integrační platforma, systém pro dealery vozů, marketingový modul, e-shop a DWH. Za největší úspěch mého týmu se asi dá považovat téměř kompletní automatizace scope projektu, což bylo cca 1200 testovacích scénářů.
Proč sis vybíral projekty zrovna v oblasti automotive?
„Chaos je jeho pohodlí“, to o mně řekl jeden z mých kolegů. Asi umím absorbovat zmatek a nestabilitu, která obecně v automotive panuje a snažím se nepředávat je dál do týmu.
Pamatuješ si na svůj první projekt v Teseně?
První projekt byl výjimečně v bance, kde jsem spolupracoval s dlouholetými kolegy Radkem Šikolou a Danielem Dražanem. Společně jsme měli možnost vytvářet nový front-end pro správu úvěrů.
S jakými nástroji jsi dělal na projektech?
Převážně s ústy a JIRA. :)
Taky jsi vedl TNT akademii. Vyskytly se tam pro tebe nějaké výzvy?
Celkově mě hodně baví podílet se na našem TNT (Tesena New Talents program). Tentokrát jsme ale měli výhradně dámské zastoupení a bylo zajímavé pozorovat, jak nám dámy rostou před očima. Největším potěšením je to, že jsou teď už všechny alokované na projektu. Co se týče výzev, tak v TNT je jich pro mě spousta. Je to velká zodpovědnost, ale i radost. Zodpovědnost v tom, že stejně jako my, Tesena, jdeme do risku s lidmi, které si vybereme, tak i oni jdou do stejného risku s námi. Z toho pak pramení i spousta výzev na obou stranách a v neposlední řadě mnoho radosti, když se vše podaří.
Kdybys na své práci mohl změnit jednu věc, co by to bylo?
Asi bych nutně nepotřeboval nic měnit.
Pro Tesenu je důležitá learning culture. Co se teď učíš?
Aktuálně se připravuji na certifikaci Professional Scrum Master. Dále mám v plánu si udělat ISTQB automotive tester a pak to případně i učit, na což je navázáno i to školení, co máme.
Poslední otázka: co máš na Teseně nejradši?
Rodinnou atmosféru a neustálou snahu se zdokonalovat.