Jak pracujeme

Honza s Janou se starají o to, aby Tesena získávala nové zakázky, posouvala dlouhodobá partnerství a zároveň Teseňákům poskytovala příležitost k růstu. Jejich hlavním posláním je tak jednoduše to, aby nám to při spolupráci s klienty klapalo. Jsou v každodenním kontaktu s klienty. Proto jsme vyzpovídali právě je, abychom se dozvěděli, jaké jsou hlavní výhody spolupráce s Tesenou a proč se vůbec vyplatí testing řešit.

Proč Tesena?

Honza: Protože Tesena není jenom dodavatel služeb. Jdeme dál. Při spolupráci se stáváme parťáky, kteří jsou součástí projektového týmu a naše zapojení není jen o tom odtočit tachometr na 8 hodin denně. Často býváme projektu tak blízko, že dokážeme vnímat a podchytit problém ještě předtím, než vznikne. Když už ke komplikaci dojde, neschováváme hlavu do písku, ale aktivně hledáme řešení.

Jana: Nejdůležitější je pro nás vztah s klientem a to, že se na sebe můžeme vzájemně spolehnout. Platí, na čem se domluvíme, máme společné cíle a  věříme si.
Ne každý projekt probíhá hladce, ale vždy se snažíme klientovi maximálně pomoct tak, aby jeho zkušenost se spoluprací s námi byla co nejpozitivnější a aby věděl, že nám může důvěřovat. Což je princip, na základě, kterého Tesena funguje jako celek, ne jenom na úrovni jednotlivce.

Proč testing? Někdo by mohl říct, že je zbytečným nákladem…

Honza: Hloupost. Ukažte mi jednu věc na světě, která je dokonalá hned, jak vznikne. To dvojnásob platí pro něco, co vytvoří člověk. Lidé přirozeně dělají chyby a pokud chcete mít ten nejlepší tým pro vývoj softwaru, tak v něm musí být i tester, který je schopen najít ty nejkritičtější chyby předtím, než je najdou vaši uživatelé. A věřte, že náklad na takového člověka je určitě nižší než oprava zásadní chyby v produktu, který se už používá.

Jana: Něco takového většinou říkají lidé, kteří ještě neřešili krizi kvůli neodhalené chybě v produkci. Testing je často doceněný až ve chvíli, kdy ztrácíme klienty a byznys, když přicházíme o důvěru, jednoduše když je problém. A pak může být testing opravdu zbytečně drahý. Přitom neplní pouze funkci preventivní. Pohled testera může totiž výrazně zvýšit efektivitu samotného procesu vývoje produktu nebo jeho následnou údržbu a rozvoj.

Vzpomenete si na příklad konkrétní situace, kdy se klient radoval z toho, že si testing objednal?

Honza: Měli jsme klienta, který zásadně podcenil v rámci SDLC roli testování a většinovou část svého rozpočtu věnoval do vývoje a analýzy. Na poslední chvíli se rozhodl alespoň z části otestovat dodávaný systém a zjistil, že vyvíjená aplikace není ani zdaleka připravena pro produkční prostředí. Díky alespoň základnímu testování ušetřil více než 3 miliony eur za roll-back a přepracování, které by následovalo po stažení z produkce, nehledě na daleko zásadnější problém v podobě ztráty důvěryhodnosti u koncových uživatelů. To byla jedna z těch situací, kdy zákazníkovi dojde, že testing není zbytečným nákladem...

Jana: Možná nebyl nadšený z toho, že si objednal testování, ale byl rád, že si ho objednal u Teseny. Viděl totiž, že to jde dělat i jinak. Tesena se svými lidmi dokáže pracovat efektivně - v rámci krátké chvíle se v nových podmínkách dokážou rychle zorientovat a přizpůsobit tak, aby splnili a často i předčili očekávání. Konzultanty do klientova týmu si můžeme dovolit nominovat především díky úzké spolupráci, důvěře a pochopení.


Jan Stehlík
Head of Business Development
Jana Šmehýlová
Sales and Account Manager