fbpx
Menu

Zápisky ze „sletu testerů“…

Pro název tohoto blog postu si vypůjčím slova, jimiž před časem jeden z bodrých projekťáků prezentoval  moji dočasnou nepřítomnost na projektu: „Mirek jel do Číny, oni tam budou mít testeři slet.“

V první části textu zmiňuji pár informací o ISTQB a jejím vnitřním fungování. Ve druhé části sdílím fakta, dojmy a fotky týkající se cestovatelsky zajímavé země, kterou Arménie bezesporu je.

Něco málo o ISTQB a CaSTB

ISTQB je odborná mezinárodní nezisková organizace zastřešující nejrozšířenější certifikační schéma z oblasti testování software. Certifikační schéma se skládá z řady modulů kategorizovaných do 3 streamů (Core, Agile, Specialist) a 3 úrovní odbornosti (Foundation = základní úroveň; Advanced = pokročilá úroveň; Expert = expertní úroveň). Řadu z akreditovaných přípravných kurzů na ISTQB certifikace najdete v nabídce našeho školícího střediska.

Po celém světě je řada lokálních členských výborů, pod které spadají certifikační zkoušky (připravují zkušební otázky, mnohde organizují vlastní zkoušky), lokalizují učební osnovy a odborný slovník do místního jazyka, komunikují s partnery a připravují další akce pro testerskou komunitu. Jedním z těchto 58 lokálních výborů je CaSTB (Czech and Slovak Testing Board), který jsem na valné hromadě reprezentoval.

Valná hromada ISTQB

Nejvyšším rozhodovacím orgánem ISTQB je valná hromada. Hostitelem jednání valné hromady je vždy jeden z členských výborů (v roce 2011 se jednání VH konalo v Praze). Tato jednání probíhají dvakrát ročně, obvykle v květnu a říjnu. Hlasovat je oprávněn vždy jeden nominovaný zástupce členského výboru.

O čem se hlasuje? Témata jsou různorodá. Stálicí bývají hlasování o nových učebních osnovách (sylabech) – hlasování o zahájení jejich přípravy, či o jejich konečném zveřejnění pro odbornou komunitu. Dále se řeší úpravy vnitřních pravidel, případně stanov nebo přijímání a vylučování členských výborů.

Nové moduly ISTQB

Rád bych ale zmínil pár zajímavých ISTQB modulů, které byly zveřejněny v nedávné době:
ISTQB Advanced Level Security Tester
ISTQB Foundation Level Performance Tester
ISTQB Advanced Level Test Automation Engineer (přípravný kurz)
ISTQB Foundation Level Usability Testing
ISTQB Foundation Level Automotive Tester

Ze zajímavých modulů, které jsou v procesu příprav, bych chtěl upozornit zejména na ISTQB Foundation Level Mobile Application Tester. Pokročilejší testery asi zaujme informace o probíhajících pracích na aktualizaci „core“ modulů ISTQB Advanced Level Test Analyst a ISTQB Advanced Level Technical Test Analyst. Primárním cílem této aktualizace je sladění obsahu s aktualizovaným základním modulem ISTQB Certified Tester Foundation Level 2018.

Konference sítě ISTQB Network

Jedním ze stěžejních cílů ISTQB (i CaSTB) je propagace testerské odbornosti a zvyšování kvalifikace testerů. Po celém světě je organizována řada odborných testerských konferencí, které spadají „pod deštník“ ISTQB Conference Network. Součástí této sítě konferencí jsou v našem regionu i konference Testing United a Testcrunch.

Arménie v kostce

Arménie je malou postsovětskou republikou, která se nachází jižně od Kavkazu. Je obklopena Gruzií ze severu, Tureckem ze západu, Íránem na jihu a Ázerbájdžánem (a Náhorním Karabachem) na východě. Arménie se rozkládá na ploše 29 743 kilometrů čtverečních, má 3 miliony obyvatel a z  toho 1 milion žije v jediném větším městě – Jerevanu. Krásné hory zaujímají 82 % území Arménie, což spolu s velmi nízkými cenami za dopravu, jídlo i ubytování nahrává lidem s cestovatelskou duší. Aktuálně nelétá do Arménie žádný přímý spoj, ale k dispozici je řada tras s přestupem např. v Kyjevě, Varšavě či Moskvě s cenami okolo 14 tis. Kč za zpáteční letenku. Ještě výhodnější je spojit návštěvu Arménie s cestou po Gruzii – do gruzínského Kutaisi létá Wizzair přímým spojem z Prahy s řadou akčních letenek s cenami už od 1000 Kč za zpáteční letenku.

Historicky si Arménie prošla řadou utrpení. Mnoho Arménů se nedokázalo vyrovnat s postojem světa k jedné z největších genocid v dějinách, kdy bylo Turky vyvražděno kolem 1,5 milionu Arménů. Z událostí nedávné doby nelze nejmenovat válku …

Jerevan – město s výhledem na bájný Ararat

Jerevan je město vybudované na místě, kde se od roku 783 př. n. l. nachází pevnost Erebuni. Je obklopené horami ze všech stran a troufám si říci, že každého upoutá výhled na zasněžený vrcholek Araratu. Jerevan je jediným větším městem Arménie. Žije v něm cca 1,1 milionu obyvatel.

Mezi často navštěvovaná turistická místa patří Kaskády (kaskádovité terasy vedoucí z hlavní turistické ulice North Avenue), památník genocidy Arménů na kopci nad městem, Národní galerie a Historické muzeum a pevnost Erebuni s přilehlým muzeem.

Jerevanem jezdí jedna linka metra „sovětského typu“ – vagóny i architekturu stanic mnozí z nás znají důvěrně z pražského metra. Kromě metra obsluhují hromadnou dopravu trolejbusy, autobusy a malé (často přeplněné) mikrobusy „maršrutky“. Cena za jednorázové využití metra, autobusu či mikrobusu je jednotná – 100 AMD (tj. cca 5 Kč). Poměrně levně je možné cestovat taxíky – používal jsem aplikaci Yandex Taxi (podobné jako Uber u nás).

Fotogalerie s mírným komentářem …

Nebylo lehké vybrat pár fotek z téměř 200, které jsem tam pořídil. Vyloučil jsem tedy předem fotky turisticky „profláklých“ cílů a vybral pár momentek, které mne zaujaly.

 • Lanovka Tatev

Jednou z nejznámějších turistických atrakcí Arménie je Tatevský monastyr. Kromě budov jednoho z nejrozsáhlejších a nejznámějších křesťánských komplexů zrekonstruovaných do původního stavu po zemětřesení v roce 1961 zde najdete světový unikát zapsaný do Guinessovy knihy rekordů. Wings of Tatev je se svými 5,7 km nejdelší dvousměrnou lanovkou na světě.

 • Lanovka Tatev

K lanovce patří personál v modré uniformě.

 • Vodopád
 • V arménských horách najdete řadu vodopádů.

  • Klášter

  Díky historii spojené s křesťanstvím můžete v Arménii navštívit velké množství klášterů a monastýrů. Vstup do nich je zdarma.

  • Památník obětem genocidy: Věčný oheň

  Na kopci nedaleko centra Jerevanu je památník obětem genocidy Arménů s věčným ohněm.

  • Oficiální večer s místní hudbou

  Páteční oficiální večeře organizovaná pořádajícím lokálním výborem. Na ní se organizátoři snaží předvést to „nej“ ze své kultury a kulinářského umění.

  • Šašliky

  Takřka „národním jídlem“ v postsovětských republikách jsou šašliky – grilované maso. Mňam, výborné…

  • Žiguli stěhovák

  Na venkově mimo Jerevan dominují vozovému parku socialistické žigulíky (v horách Lady Niva). V Jerevanu převažují auta z „kapitalistické ciziny“ (především značky Opel, které byly údajně nejlevnější ze „západních“ značek). I tady ale najdete řadu žigulíků – třeba v roli stěhovacího vozu.

  • Stadion Hrazdan

  Jedním ze sportovních stánků Jerevanu je monumentální fotbalový Stadion Hrazdan. V socialistické éře byl postavený s kapacitou 75 000 diváků. Při rekonstrukci v roce 2008 byla kapacita snížena na stále monstrózních 53 849 sedících diváků. Dle zažloutlé trávy bych řekl, že zde utkání zas až tak často nebývají.

  • Kchartar

  “Křížové kameny”, v arménštině khachkary najdete u řady klášterů a poutních míst.

  • Památník genocidy Karel

  Český parlament byl jedním z těch, které oficiálně uznaly genocidu Arménů a u pomníku najdete i pamětní desku věnovanou ministrem zahraničí.

  • Metro

  V Jerevanu je jen jedna linka metra. Architektura, vagony i ostatní technologie jsou „sovětského střihu“ a zatím bez reklam.

  • Žetony v metru v Jerevanu

  MHD v Jerevanu má jednotnou cenu 100 AMD za jízdu (tj. cca 5 Kč). V autobuse se platí přímo řidiči a v metru si musíte před turniketem ve stánku zakoupit plastový žetonek.

  • Krásná příroda
  • Krásné přírody, zejména pro milovníky hor a kopců, je v Arménii dost a dost.

   

  Autor: Miroslav Renda

   

  Comments

  Dear user, this website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More about cookies
  I give my consent to processing of my personal data. More info