fbpx
Menu

Zápisky z Tesena festu

Konec minulého týdne se nesl ve znamení Tesena festu. Čtvrtek patřil workshopům a pátek pozornost účastníků pro změnu získávali přednášející, kteří měli k tématu odvážného nového světa QA a testování hodně co říct. O čem byl letošní Tesena fest?

Workshopy

Začneme shrnutím workshopů, které pro nás představují velmi zajímavý formát. Umožňují totiž jít dostatečně do hloubky různých oblastí testování a dávají prostor pro otázky vycházející z vlastní zkušenosti jednotlivých účastníků. Častokrát jsou navíc podané tak, že si ani neuvědomíte, že vlastně řešíte zapeklité problémy. To nám potvrdily i naše poslední workshopy. Posuďte sami…

Rik Marselis se věnoval tématu testování umělé inteligence, které je náročné jak z hlediska mozkové kapacity, tak z pohledu etiky. Zároveň ale nabízí i nějakou tu příležitost k zábavě. Na workshopu tak nechyběly nové poznatky ze sféry AI, otázky k zamyšlení, diskuse ani praktické testování formou hraní si s robotem.

Lucie Nová svou skupinu provedla problematikou testování v agilním prostředí pomocí Lego4scrum. Došlo na potřebnou dávku teorie týkající se různých přístupů k testování v agilních metodologiích jako je Scrum, SAFe, LeSS i na zapálené skládání barevných kostiček a vítězoslavnou fotografii.

Vladimír Falada si vzal na starost naučit své posluchače bleskurychle vytvořit svou vlastní CI pipeline. Vysvětlil, jak propojit testy a buildy a jak postavit CI a CD pipeline v nástroji Jenkins. Jaký byl cíl? Ponořit se do kontinuální integrace a lépe tak přežít ve světě automatizace.

Aleš Baránek objasnil, jak lze pomocí mobilního telefonu zvládnout organizaci testování, ať už jste kdekoli. Virtuální spolupráci, schopnost adaptovat se, rychle se učit nové věci a vyrovnat se se stresem prezentoval jako některé z klíčových schopností, které budou hrát čím dál významnější roli.

Přednášky

S Ondřejem Grófem z Avastu se už z workshopových místností přesouváme na pódium určené přednáškám. Diváci, které v práci trápí rutina, ocenili Ondřejův nápad, jak si zjednodušit život při analýze reportů vycházejících z automatizovaných testů. Za jeho vychytávkou stojí algoritmus volební kalkulačky a dvourozměrný graf, ze kterého jde na první pohled vyčíst výsledek běhu testů.

Osvěžující hudební vsuvku v podobě zpěvu a hry na ukulele si připravil Ivo Zelenka, který svou písní skvěle naladil posluchače na téma implementace matice závislosti. Klasický postup by spočíval v pokrývání požadavku, ale Ivo se se svým týmem rozhodl pro zmapování celého systému a závislosti jednotlivých modulů. Dozvěděli jsme se, jak v rámci projektu zredukovali celkový čas a úsilí věnované výkonu regresního testování. Řešení se skrývá ve zmapování závislosti a následném výběru pouze těch testů, které je skutečně potřeba vykonat. Testování i získání výsledků se tak rapidně zrychluje.

Otázka „Jak dlouho tuhne beton?“ odstartovala přednášku Petra Říhy z Neorisu, který nás seznámil s multikulturním agilním prostředím. Agilita, digitální transformace, automatizace, ale i beton a cement byla slova, která zazněla hned několikrát. Petr ale zmiňoval také důležitost svobody v práci a různorodost agilního přístupu projevující se i v týmech působících v rámci jedné organizace. Vyslechli jsme si fascinující příběh o tom, jak může být i stoletá firma úspěšná v inovacích.

Lucie Lavičková na Petra Říhu, se kterým spolupracuje na projektu v rámci Neorisu, navázala svou přednáškou věnovanou automatizaci v agilním projektu. Věnovala se principům agility a automatizace, předvedení konkrétních příkladů i ukázce kódů automatizovaných testů z praxe. Prokázala velkou dávku odvahy, když se pustila do dema ve formě představení struktury kódu a parametrizace pro různé lokalizace a konfigurace. Demo je v přednášce vždycky riziková záležitost, takže se postarala o napjatá očekávání i následný obdiv.

Testování v digitální éře bylo tématem našeho hlavního řečníka – Rika Marselise. Jeho přednáška začala velmi interaktivně, protože do dění ihned zapojil jak robota, tak diváky. Následovala smršť zajímavých informací. Na videích z praxe demonstroval, jak nám AI pomáhá s řešením různých problémů. Následovala prezentace principů a oblastí, na které se v testování zaměřit při práci s inteligentními stroji. Rik zvládl atraktivní formou vysvětlit témata jakými jsou ISO normy a dopady testování AI a hned nato ukázat, co to znamená v reálném světě. Dokázal tak smysluplně propojit teorii s praktickými příklady.

Po obědě plném konverzací o testování následovala panelová diskuse tvrdá jako beton. Vedli ji Petr Říha (Neoris) a Lucie Lavičková (Tesena), které spojuje projekt pro předního světového výrobce a dodavatele stavebních materiálů – firmu CEMEX. Doplnil je Rik Marselis a Lucie Nová.

Následovala přednáška Radima Pánka, který na minimu počtu snímků v prezentaci předvedl maximum kritického přístupu a zamyšlení se nad tím, jak jako testeři přistupujeme k trendům a novým technologiím. Z této reflexe se pak přesunul k techničtějším tématům týkajícím se web performance testování.

Tomáš Lisý a Ladislav Janatka staví banku v cloudu a jejich přednáška představila novinku ve světě QA – koncept chaos engineeringu. Ukázali nám, jak malými experimenty odhalují slabiny mikro servisní architektury. Vysvětlili, jak postupovat od malých experimentů k těm větším a jak se postupně posouvat z vývojářského prostředí do produkce. K lepšímu pochopení napomohli pomocí praskajících balónků. V průběhu prezentace si také zavzpomínali na dnes už vtipné zážitky z praxe – například na to, jak jim zmizela databáze.

Celou akcí s přehledem provázel náš moderující tester Martin Vedral s tím, že úvodní i závěrečné slovo patřilo spoluzakladateli Teseny – Marcelu Veselkovi. Marcel mluvil o naší lásce k testování, novém formátu školení a o tom, jaké máme s šestiletou Tesenou plány do budoucna. Rozšiřování našeho působení mimo Prahu souvisí i s organizací odborných konferencí v nových městech. Na sociálních sítích se brzy dozvíte víc, tak zůstaňte na příjmu.

Letošní Tesena fest patřil k těm techničtějším díky svému zaměření na umělou inteligenci, automatizaci a nové postupy. Program jsme sestavili tak, aby zohledňoval dění na současném trhu a to, o co mají odborníci na testování zájem. Přednášející s nadšením mluvili o tématech, která je baví a bylo to vidět. Spoustu zajímavých neoficiálních debat o testování jsme si užili v přestávkách mezi přednáškami i po jejich zakončení.

Comments

Dear user, this website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More about cookies
I give my consent to processing of my personal data. More info