fbpx
Menu

“Tome, vyprávěj…”

4 lidé z teseny se rozhodli podělit o svůj příběh, jak se dostali k testingu a co je přivedlo do teseny. A protože to napsali a vyprávěli opravdu poutavě, tak jsme se zase my rozhodli podělit se o to s vámi. Dnes zveřejňujeme první ze čtyř příběhů a každý následující týden po dobu necelého měsíce se budete moci těšit na další.

Povím vám příběh o jednom lidském osudu, plného lásky i nenávisti. Bylo to skoro na konci války, po mnoha bojích, vítězstvích i nezdarech….
…. No dobře, tak teď vážně.

Pamatuji si své začátky v testingu, jako by to bylo včera. Bylo červnové deštivé dopoledne, psal se rok 2008. Jako čerstvý absolvent VUT v Brně jsem si začal hledat své první plnohodnotné pracovní uplatnění. Při studiích jsem si trochu přivydělával jako programátor a proto jsem už věděl, co od takové práce mohu očekávat. Bohužel většina pracovních inzerátů nabízela vesměs nudnou práci, nejistou smlouvu a podprůměrné ohodnocení. Nedokázal jsem si představit, kam bych se výrazně mohl posunout. Také jsem na vysoké škole nestudoval čistokrevného programátora, tak mě čistě programátorská kariéra příliš nelákala.

Pak se ke mě dostala nabídka práce na testing webové aplikace. I když jsem si pod tím nedokázal představit moc věcí, zkusil jsem jít na pohovor. Docela mě to zaujalo, spousta různých technologií, práce s databázemi, verzovacími systémy, API, s nástroji na reportování chyb a správu TC a vlastní programování automatizovaných testů. No a tak jsem naskočil do testingu a tvorby “automatů”.
Začátky byly takové dost průkopnické, Selenium bylo v té době ještě v plenkách a tak se testy vyvíjely ve vlastním frameworku. Byl to vlastně v Javě napsaný “hloupý” prohlížeč, který pracoval pouze na úrovni zasílání HTTP požadavků a čtení obsahu vrácené stránky. Samotné kroky se psaly v XML, kde byla možná i jednoduchá logika práce s proměnnými a vyhodnocování podmínek. Sice se jednalo o jednoduchý framework, ale paradoxně pro tehdy jednodušší stránky to bylo spolehlivé řešení.
Jak šel čas a jak se stránky plnily různými Javascripty, tak přestávalo toto řešení stačit.

Pod stejnou firmou jsem přešel z Brna do Prahy a začali jsme pro testování Jobs.cz a Prace.cz zkoumat nové možnosti pro automatické testy. Začínali jsme s TestComplete. Ten nevyhovoval a proto se firma rozhodla přejít na Squish. Testy se psaly v Pythonu a já si tento jazyk brzo zamiloval. Bohužel, jednalo se o uzavřené a placené řešení, proto i Squish přestal po nějaké době vyhovovat. A nyní na scénu nastupuje Selenium. Automatizované testy se začaly psát ve velkém, tým přešel na agilní vývoj a s psaním pomáhali i vývojáři. Testy se spouštěly pravidelně v Jenkins, výsledky jsme hned viděli na velké televizi v kanceláři, zdrojové kódy testů byly součástí GIT repozitory samotné aplikace a dokud vše nebylo “zelené”, nesmělo se nasadit. Testerský ráj na zemi. Ale ani takovýto ráj netrvá věčně. Přišly změny a firma se rozhodla, že to dále zkusí bez testerů. Manuální testy se neměly dělat a automatizované si měli psát samotní vývojáři. A tak jsem si musel hledat nové působiště.

Shodou okolností o dvě ulice vedle sídlila firma Mall.cz , kde testing neměli do té doby vůbec a co se týče automatických testů, tak jen nějaké drobné pokusy vývojářů. A tak jsem nastoupil tam. Dostal jsem volnou ruku a mohl jsem celý testing vybudovat tzv. na zelené louce. Opět GIT, Jenkins, Selenium, k dispozici jsem měl virtuální stroj s Linuxem, kde to všechno běželo. Byla to fuška všechno nastavit, aby to spolu běželo, ale přesně tohle mě bavilo a byl jsem ve svém živlu. Musel jsem přesvědčit tým, že i testing má smysl, a že i když hlásím jejich chyby a nepouštím release ven, tak jsme na jedné lodi. Naštěstí se zadařilo a dokonce i vývojáři měli zájem s automatizovanými testy vypomáhat.

Jak šel čas, stala se z toho všeho trochu rutina. Nic nového, každý týden 2x release, vyplnit report, scrum schůzky a pořád dokola. Chtěl jsem nějakou novou výzvu, která by mě posunula dál (taky jsem si chtěl najít něco blíže k domovu, protože hodinové dojíždění MHD zrovna nepodporuje rodinný život). No a protože jsem se v testingu už nějakou dobu pohyboval, tak jsem si všiml, že část dobrých přednášejících z různých konferencí a [Pro]Test! akcí pracuje v teseně. Takže v chladném únoru roku 2017 jsem se rozhoupal ke změně. Žádné inzeráty, žádný linkedin. Napsal jsem přímo jejich HR a čekal. Pak to šlo ráz na ráz. Absolvoval jsem 3 kola pohovoru a protože vše dopadlo k oboustranné spokojenosti, ani jsem se nenadál a už jsem v ruce třímal pracovní nabídku. Za dva měsíce jsem nastupoval jako seniorní specialista na automaty.

Věděl jsem od začátku, že mě čeká úplně něco jiného, než jsem doposud byl zvyklý. Zatím jsem byl ve firmách, kde testeři byl většinou jen malý tým, který prudil vývojáře. Tohle byla firma plná jen testerů, velmi dobrých testerů, od kterých se dá učit. Přesto začátky byly náročnější. Sotva jsem se rozkoukal po teseně, šel jsem na svůj první projekt a rozkoukávání začalo znovu. Musel jsem se naučit vést schůzky s klienty, připravovat dokumentaci, a odhady, navrhovat řešení, zajistit si veškeré přístupy a materiály. Musel jsem si také zvyknout, že přebíhám z místa na místo a že důležité věci pro práci musím mít s sebou pěkně v baťůžku. Každopádně jsem se mohl spolehnout na kolegy. Celkem úspěšně jsem “přežil” zkušebku. V rámci teseny jsem se začal připravovat na certifikát ISTQB Advance level, využívat benefitů na jazykové kurzy a absolvoval jsem několik interních a online kurzů, které mě zase v automatizaci posunuly o kus dál.

Každopádně od začátku v teseně to byla jízda a ta pokračuje dodnes. Myslím, že jsem chybu rozhodně neudělal. Práce v teseně mi dala nové možnosti, kam se můžu posunout. Jinde by něco takového trvalo i roky. Mám možnost dělat na zajímavých projektech a dokonce i sám prezentovat na několika interních akcích, i konferencích pro veřejnost (donedávna moje noční můra). Naučil jsem se nové technologie, trochu té administrativy kolem přípravy projektů a konečně jsem měl i pádný důvod pohnout s mou angličtinou. Tu už jsem mohl vyzkoušet na skype-call se zahraničním zákazníkem a nebo na pohovoru s anglicky mluvícím kandidátem (ale mám pořád co zlepšovat).

Není všechno zlato, co se třpytí. I zde se najdou věci, co mi úplně nesedí. Třeba pro člověka s horší pamětí na jména (jako jsem i já) není moc příjemné to, že se lidé střídají na projektu. V kanceláři se každý týden střídali nové tváře a chvilku mi trvalo si na to zvyknout. Také musím počítat s tím, že občas pracuji od zákazníka, občas z teseny. Ale když na druhou misku vah dám všechny plusy, bude docela jasné, kam se ručička vychýlí .

A budoucnost? Těším se všechny možné překážky, výzvy i nové projekty. Vím, že nudit se nebudu. Těším se, že naší automatizační komunitu uvnitř teseny posuneme zase o kus dál. Možná začnu sám školit nějaký interní kurz ohledně automatizace, rád bych si rozšířil obzory o další technologie, další certifikát a podíval se na nějakou zajímavou konferenci do zahraničí. To vše zde není problém a to je na teseně fajn.

Tesena je místo pro lidi, co mají rádi výzvy.
Pokud to s testingem myslíte vážně, přidejte se k nám a buďte součástí tohoto příběhu o testování i vy.

Váš možný budoucí kolega
T.H.

Comments

Dear user, this website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More about cookies
I give my consent to processing of my personal data. More info