fbpx
Menu

Testujeme i ve Vídni!

V rakouském hlavním městě pomáháme našemu partnerovi z bankovního sektoru úspěšně přejít na nový datový sklad. Práce v zahraničí je občas jízda jako vystřižená ze slavného Prateru. My ale máme ve Vídni spolehlivé odborníky, takže jsme bez obav. Naše hodnoty a typicky české příjmení tam reprezentují Jirka a Jarda Novákovi. Zajímá vás, jak se jim daří? Čtěte dále!

Jirka (vlevo) a Jarda

1) Jak dlouho pracujete v Teseně a co tam děláte?

Jarda: Teď jsem v Teseně třetí rok a vystřídal jsem tady víc pozic. Z projektu automobilového průmyslu jsem přešel do banky, kde dělám defect managera a spolupracuju s Jirkou. Aktuální projekt mě zatím naplňuje nejvíce. Učím se spoustu nových věcí.

Jirka: Já jsem do Teseny nastoupil loni v létě. Pracuji tady na pozici test a delivery managera. Ve stejné bance, kterou zmiňoval Jarda, mám na starosti dva projekty. Na jednom z nich pracujeme spolu. Zodpovídám tam za uživatelské testování. Druhý projekt se týká testování reportů rakouské národní bance.

2) Proč Tesena?

Jarda: Tesenu mi doporučil kamarád, který tady vlastně sám pořád pracuje. Nejdřív jsem váhal, protože jsem s testováním softwaru neměl žádnou pořádnou zkušenost. Na pohovoru to ale bylo hrozně fajn. Dostal jsem k otestování aplikaci s internetovým bankovnictvím a za týden mi dali vědět, že mě přijímají. Od té doby pracuji pro Tesenu a baví mě to.

Jirka: Se spoluzakladatelem Teseny, Marcelem Veselkou, jsem se znal ještě z předešlých projektů. Když jsem před pár lety odcestoval do Londýna, dostal jsem za úkol ze své pozice test managera, najít externí testovací tým. Vybral jsem si Tesenu.

Po nějakém čase jsem se pak rozhodl ukončit svou práci pro obrovskou technologickou společnost a znovu zakotvit v ČR. Díval jsem se po novém zaměstnání a oslovil jsem tři firmy: dva velké korporáty a Tesenu. Nakonec jsem si znovu vybral Tesenu, tentokrát jako zaměstnavatele. Cítil jsem, že tady budu mít možnost zapojit se do celkového dění firmy a jen nezapadnu do obrovského týmu jako anonymní pěšák, což se mi potvrdilo.

Občas si vzpomenu na to, co říká Phil Royston, současný CEO: “Je důležité, aby správní lidé dělali správné věci.“ Když v Teseně vidí, že má někdo potenciál, tak dostane šanci, nezbytnou podporu a důvěru. Snaží se tu z nás prostě vytěžit to nejlepší. Díky tomuto přístupu můžu například realizovat své nové nápady. Ta svoboda a důvěra je asi nejvíc. To se vám v korporátu jen tak nepoštěstí. Je to samozřejmě i velká zodpovědnost. Může se stát, že něco poděláte, ale dávám si velký pozor na to, aby se to nestalo a myslím, že se mi to daří (smích).

3) Co máte na své práci nejradši?

Jarda: Na aktuálním projektu se mi nejvíc líbí to, že mám před sebou každý den něco nového. Samozřejmě zhruba vím, co budu ten den dělat, ale zároveň často zažívám takový ten „aha“ moment. Najednou dostanu nápad, jak něco udělat rychleji a lépe. To jsou chvíle, kdy se učím. Každý den tak mám pocit, že pro sebe něco dělám. Jsem strašně rád i za to, že v momentě, kdy bych si s něčím nevěděl rady, je tady pro mě vždycky Jirka. Na Teseně si asi nejvíc užívám kolektiv. Vždycky se těším na to, až si dám kafe s kolegy v Praze a probereme, co se děje na různých projektech.

Jirka: Hrozně mě bavilo nastoupit na ten současný projekt s Philem, který se díky svým zkušenostem dokáže v dané problematice zorientovat neuvěřitelně rychle. Byl jsem jeho prodloužená ruka a on mě mentoroval. Obnášelo to velký stres, nebylo to lehké, ale sál jsem jako houba a vyplatilo se to. Aktuálně je pro mě zase úžasné to, že tam mám Jardu, který se opravdu snaží a je motivovaný. Takže příležitost někomu předávat své zkušenosti mám teď pro změnu já. Na pozici delivery managera se mi líbí kontakt s klienty, řešení zpětné vazby týkající se mého týmu, přemýšlení nad obchodními záležitostmi, růstem firmy a podobně. Je to takový zajímavý balíček úkolů, který jsem dostal a práce na nich mě dost naplňuje.

4) Jak a proč byste Tesenu doporučili kamarádovi?

Jarda: Já Tesenu doporučuju pořád (smích). Je to dobrá zkušenost. Člověk tady dostane velkou příležitost k růstu a pokud se snaží a má zájem, tak se dokáže chytit na hodně zajímavých projektech.

Jirka: Tesena nabízí možnosti, které byste v jiných firmách asi nedostali. Jak už jsem říkal, máte tu velikou svobodu a zároveň důvěru vedení. Zaměstnanci se můžou zapojit do Klikatonu jako Jarda nebo do jiných rozvojových projektů. Pokud jste člověk, který umí makat třeba i nad rámec své klasické pracovní náplně, jste na správném místě. Tady dostanete příležitost ukázat se.

Jarda: Je to tak, Tesena ještě není úplně velká firma, takže tady člověk nespadne do toho velkého korporátního kolosu a pokud chce něco udělat, může se projevit. To, co dělá, je pak podle mě vidět mnohem víc než ve zkostnatělých firmách.

5) Jak a proč byste Tesenu doporučili klientovi?

Jirka: Líbí se mi, že oběma zakladatelům nikdy nešlo primárně o to vydělat co nejvíc peněz. Prioritou je pro ně posílení celkové pozice testování jako odvětví. Zní to trošku jako klišé, ale moje dosavadní zkušenosti s Philem a Marcelem to opravdu potvrzují. Oba znám velmi dobře a vím, že tohle tvrzení má skutečný obsah. Kvalita služeb je na prvním místě. V současné době ustupujeme od některých modelů, přestože jsou pro nás výhodnější. Jsme upřímní a jednáme na rovinu. Zrovna dneska jsme řešili jeden projekt, kde by pro nás finančně vycházelo lépe kývnout na klientem navrhované řešení, přesto jsme ho ale odmítli. Věděli jsme, že takhle nastavené to nedává smysl. Nejsme krátkozrací. Další výhodou Teseny je určitě její úzká specializace. Zajišťujeme pouze testování a s tím spojená školení. Máme tady opravdové experty. Chceme dělat dobré jméno testování jako oboru, protože je potřeba, aby se na něj kladl větší důraz. Navíc nezávislost testování vůči vývoji je naprosto zásadní.

Jarda: Ano, ta nezávislost testování na vývoji nám zaručuje, že za žádných okolností nemáme důvod přehlížet chyby.

Jirka: Kdybych to měl shrnout, tak je naše největší přidaná hodnota právě ve zmíněném úzkém zaměření a nezávislosti v kombinaci s přístupem zaměřeným na úspěch projektu. Toto spojení nám, podle mě, dává velkou konkurenční výhodu, kterou myslím už poznali naši partneři na českém trhu a na tom rakouském na to už taky začínají přicházet.

6) Co oceňujete na práci pro Tesenu ve Vídni?

Jarda: Plusem je určitě náš byt ve Vídni, ze kterého to máme do práce asi tři minuty. Když přejdu k těm hlavním výhodám, tak podle mě je určitě přínosné zažít si nějaký mezinárodní projekt. Zahraniční zkušenost vypadá dobře v CV a je celkově prospěšná. Člověk by měl trochu vylézt z ulity, třeba i kvůli angličtině. Pracovní prostředí je trochu jiné než na projektu v Česku. Občas na sebe narazí dva nápady a může to trochu zaskřípat, ale je to obohacující. Pro mě je to zatím nejlepší pracovní zkušenost a je to fajn i z osobního hlediska.

Jirka: Podle toho, co jsem zatím zažil, mám pocit, že práce v zahraničí je velkým přínosem z hlediska seberozvoje. Projekty v zahraničí mě vždycky umí tak zvláštně nakopnout. Myslím, že když člověk pracuje v jiné zemi, tak je víc motivovaný ze sebe dostat maximum. Je soustředěnější a snaží se dodávat větší kvalitu. Je prostě výkonnější díky nějakému externímu tlaku vycházejícímu z toho, že se chce v zahraničí ukázat a nechce se domů vrátit s prohlášením: „Tak nic hele, tak jsem si dal tři Sachery a čtyři schnitzely a neklaplo to.“ (smích)

7) Bez čeho byste se naopak obešli?

Jarda: Asi bez dojíždění, teleport by byl samozřejmě super (smích). Na druhou stranu ale není nutné dojíždět, je to jenom moje volba. Můžete si vybrat, že zůstanete ve Vídni po celou dobu daného projektu.

Jirka: Obešel bych se bez Jardových oficiálních zmijozelských bot z Harryho Pottera, ve kterých jednou přišel do práce. Naštěstí to bylo poprvé a naposledy (smích). S dojížděním pracuju tak, že část cesty vždycky pracuju, část cesty spím, čtu nebo jinak relaxuju. Jak už říkal Jarda, byt máme hned u práce, takže když se ten celkový čas na cestě zprůměruje, je to v pohodě.

8) Co angličtina a němčina?

Jarda: Vlastně díky Teseně jsem si během prvního roku, co jsem tady pracoval, udělal zkoušku z angličtiny a dostal jsem se na stupeň C2. Celý ten projekt jede v angličtině. Já třeba německy neumím ani slovo, teda až na „mahlzeit“ (pozdrav používaný v době oběda mezi 11:00 a 13:30) a „keine ahnung“ (nemám páru) (smích).

Jirka: Rok a půl jsem působil v Londýně. Řekl bych, že mám dobrou angličtinu, byť jsem se nikdy nevěnoval gramatice. Prostě se domluvím. Na projektu, kde testujeme reporty pro rakouskou národní banku, jsem jediný, kdo neumí německy. Občas se tam stane, že lidi přeskočí nevědomky do němčiny, takže mi pak musí důležité pasáže dodatečně přeložit. A nevyhnete se třeba ani situacím, kdy někdo z účastníků schůzky řekne zřejmě něco velmi vtipného v němčině a celá zasedačka vybuchne smíchy. No a v takovém případě nezbývá, než se začít smát s kolektivem, i když všichni tuší, že vůbec nevíte čemu…

Jarda: My samozřejmě občas taky přepneme do češtiny, když s námi nejsou Rakušané, ale jinak se veškerá oficiální komunikace odehrává v angličtině.

Jirka: Člověk, který by sem chtěl nastoupit, se vůbec nemusí bát, pokud by tu angličtinu neměl dokonalou. I tak v pohodě zapadne. Důležité je jenom to, aby byl schopný vyřešit běžnou komunikaci. Není potřeba mít strach z výslovnosti a časů.

Jarda: Není to vůbec o tom mít skvělou byznysovou angličtinu. Samozřejmě je nutné znát nějaké testovací zkratky, ale ty jsou i tak všeobecně používané i v češtině. Je to spíš opravdu jenom o tom umět normálně mluvit.

9) Co vás ve Vídni nejvíc překvapilo?

Jarda: Možná to, že nám v bytě teče perlivá voda z kohoutku (smích).

Jirka: Jo, to byl pro nás velký zážitek, který jsme pak s chutí každému popisovali (smích). Mile mě překvapilo super pracovní prostředí a zázemí pro zaměstnance.

Jarda: Míváme třeba v atriu takové pop upy, kdy se tam objeví stánek s občerstvením, je tam tři dny a pak zase zmizí.

Jirka: Máme taky krásnou zahradu, kterou obdivuju hlavně na jaře, když kvete. Skvěle je promyšlená i celková architektura budovy z hlediska efektivity jejího využití.

10) Co si myslíte, že o práci testera lidé běžně neví?

Jirka: Já bych řekl, že běžně neví nic (smích).

Jarda: Jo, to je pravda. Když jdu třeba s kamarádama do hospody a oni se zeptají, co dělám, tak jim odpovím, že dělám defect managera a oni se mě pak za pár sekund zeptají „a co to jako znamená?“ (smích). Podle klasického scénáře se to odvíjí tak, že se jim to následně snažím vysvětlit, oni mě tři minuty poslouchají a pak řeknou, že to stejně nechápou. Pokud jde o rodiče, tak doteď neví, co vlastně dělám, ale jsou na mě pyšní (smích).

Jirka: Podle mě je kámen úrazu toho vysvětlování v tom, že si velká část lidí dokáže představit, že přijde zadání, a že to někdo programuje. Většina těch lidí už ale neví o tom, že existuje tým odborníků, který zajišťuje, aby se v odpovídající kvalitě dodalo skutečně to, co bylo v zadání. Lidé si dokážou představit bankéře a ajťáky, ale testování nezapadá ani do jedné škatulky, a proto je asi obtížněji uchopitelné.

Jarda: Když tu práci děláme dobře, tak se o tom ve výsledku nikdo nedozví.

Jirka: A když ji neděláme dobře, tak nikdo neřekne, že tam bylo špatné testování, protože testování nikdo nezná. Spíš řeknou, že tam asi byli neschopní vývojáři.

Jarda: Málokoho prostě napadne, že to někdo špatně otestoval. Lidé si řeknou, že nepotřebují testování, když mají dobré vývojáře, ale tak to není. Není to jenom o vývojářích, protože tam vstupuje do hry mnohem víc faktorů.

Jirka: A lidé, kteří už o testování někdy slyšeli, mají mnohdy pocit, že je to nutné zlo.
Na testing si často vzpomenou až když se na projektu objeví nějaký zásadní problém. V tu chvíli se stáváme těmi nejdůležitějšími a je pak hodně na nás, abychom projektu pomohli k úspěšnému Go Live. Pokud se to však podaří, jsme postaveni na piedestal a oslavováni. A to je pak hodně příjemné.

11) Jaké byly největší překážky a úspěchy, se kterými jste se ve Vídni setkali?

Jarda: Největší překážkou byly moje první dva týdny ve Vídni (smích). Bylo to hození do vody. Neměl jsem vůbec páru, co mám dělat dřív. Byl jsem hrozně roztěkaný a Jirka to na mě poznal.

Jirka: Vzal jsem ho na ledovou kávu a zchladili jsme to (smích).

Jarda: Ten začátek byl těžký, protože jde o hodně komplexní projekt. Chápat, co je kam napojené, co se kdy releasuje, kdy se kam dodávají některá data, zorientovat se ve zkratkách používaných na schůzkách a umět je zařadit někam do toho obrovského soukolí, bylo složité. Dělám, co můžu a za největší úspěch teď považuju to, když cítím, že se do toho dostávám a čím dál častěji přicházím s novými nápady, jak věci zlepšit. Jsou to takové ty dílčí úspěchy, které mě těší a dávají mi pocit, že něčím přispívám.

Jirka: Ten začátek byl těžký i pro mě a už jsem o něm vlastně mluvil. Podle mě to k tomu patří a důležité je, že jsme ho překlenuli. Pokud mám zmínit úspěchy, tak myslím, že se nám povedlo v jedné kritické chvíli projektu přijít s velmi efektivním řešením náhle nefunkčního reportingu. Z pozice delivery managera považuji za úspěch to, že oba moje týmy dostaly od klienta výborné hodnocení. Mám radost, že jsou s námi spokojení a dále si tak budujeme hodně pozitivní image.

Bavilo by vás pracovat na podobných projektech jako Jarda a Jirka? Přidejte se k nám na www.chcidoteseny.cz

Comments

Dear user, this website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More about cookies
I give my consent to processing of my personal data. More info