Z rodičovské do světa testingu

Úvod

Ewa Wala se před 9 lety přestěhovala z Polska do Prahy z lásky k samotnému městu a jeho architektuře. Podílela se na rozmanitých projektech hlavně v rámci bankovního sektoru. Její největší oblastí zájmu je proto testování databází a API, doprovázené testovací analýzou a designovými aktivitami. Přestože od nás Ewa brzy odejde vybudovat zázemí testingu jinde, jsme hrdí na to, jak se dokázala vypracovat.

Odcházíš z Teseny po 5 letech. Jak budeš na tohle období vzpomínat?

Byla to úžasná cesta. Poznala jsem během ní báječné lidi, kteří ve mě často věřili víc, než já sama. Bylo to intenzivní období a naučila jsem se toho opravdu hodně. Z úplné juniorky jsem se posunula do role testingové profesionálky, a ještě jsem se naučila mluvit česky.

Co ti práce v Teseně dala?

Budu se opakovat, ale hlavně možnost poznat skvělé lidi. Na lidech stojí všechno. Díky tomu, že v Teseně byli lidé ochotní dát mi šanci, věnovat se mi a mentorovat mě, jsem vlastně dnes tam, kde jsem. Za to budu vždycky vděčná. 

Co pro tebe odchod znamená?

Upřímně, já necítím, že něco opouštím. Vím, že budu s Tesenou a se spousty lidí pořád v kontaktu. Určitě se sejdeme na nějakém školení, workshopu nebo letní party – pražský svět IT je malý! Teď pro mě prostě nastal moment, kdy si potřebuji vyzkoušet, jak ten testing funguje někde jinde. Dodnes jsem to zažila jen v Teseně a teď jsem dostala příležitost vybudovat základy testingu v jiné firmě.

Který projekt byl pro tebe ten nej?

Asi ten, na kterém jsem byla teď. Jde o bankovní projekt, kde jsem byla více než dva roky součástí dvou týmů. Pracovali jsem například na bankovní Identitě a nových platebních metodách. Jsem moc ráda, že jsem měla možnost působit v tribu, kde jsme věci řešili v krásně nastaveném agilním prostředí, pomocí nejnovějších technologií a se skvělými lidmi. Bylo pro mě velmi důležité, že jsem se nikdy necítila jako externistka na projektu, ale jako 100% členka týmu se vším všudy!

Který projekt pro tebe představoval největší vyzvu?

Myslím, že každý nový projekt je nějakým způsobem výzva - noví lidé, nové nástroje, požadavky a tak dále. Nejvíc mi ale asi dal zabrat můj druhý projekt vůbec. Byl tam velký časový tlak a já jsem se poprvé ocitla v pozici test analytičky. To obnášelo zodpovědnost a nutnost samostatně rozhodovat o některých věcech. Pro mě to znamenalo, že mě dva týdny po nástupu každou noc budily noční můry, ve kterých jsem řešila, jestli jsem náhodou na něco nezapomněla a opravdu otestovala vše, co bylo potřeba :)

Na kterou akci Teseny nikdy nezapomeneš?  

Na žádnou :) Když bych si ale musela vybrat, tak asi nejradši jsem vždycky měla After Summer Party a to hlavně kvůli tomu, že jsou tam pozvaní i bývali zaměstnanci Teseny. Podle mě je moc hezké, že chce být firma dále v kontaktu se všemi lidmi, kteří tady pracovali. Je to fajn příležitost vidět se, povykládat si a strávit spolu nějaký čas.

 Co bys Teseně popřála do dalších 5 let?

Přála bych jí hlavně to, ať neustále staví lidi na první místo. Taky ať drží krok s rychle se měnícím světem - jak v oblasti samotných technologií, tak v přístupu k práci a firemní kultuře. A možná i expanzi do zahraničí.

Autorka: Dominika Kleinová