Tesena Focus Group

Úvod

Focus Group je odborná interní komunita, která sdružuje lidi se zájmem o testování softwaru. Pro Teseňáky jde o chvíle plné diskusí, otázek, dobrého jídla a setkání s kolegy. Komunita se schází každý měsíc. Covid nás donutil přejít do onlinu, ale až to bude možné, rádi bychom se vrátili do normálu a scházeli se osobně. Na setkání trvajícím obvykle do 2 hodin je vždy prezentováno zajímavé testingové téma. Aktuálně máme jednu Focus Group, která vznikla sloučením tří odborných skupin (automatizační, analytické a manažerské). Od roku 2020 se tak můžeme pravidelně těšit na jedno vybrané téma právě z těchto uvedených oblastí. Jednou za čtvrt roku navíc ještě přivítáme i externího hosta.

Jak se vlastně zrodila Focus Group? 

„Úplně první myšlenka FG vznikla před čtyřmi lety na test manažerském meetingu. Protože v Teseně byla řada zkušených test manažerů a řada nováčků, kteří do test managementu chtěli teprve proniknout, zdálo se nám to jako dobrý nápad. Nejsem si jistá, jestli s tím přišel tenkrát Phil Royston nebo Mirek Renda, ale nejdříve jsme zavedli zkušebně Test manažerskou Focus Group, a když se to ukázalo jako dobrý nápad, prosadila jsem, abychom to samé zkusili pro test analytiky, a zavedli jsme test analytickou Focus Group. Po nějaké době ještě vznikla Test automatizační FG, kterou vedl Ondra Soukup, ale nakonec jsme se domluvili, že všechny tři typy FG sloučíme do jedné, a to následně zůstalo celé u mě :)", říká naše test manažerka Sandra Klašková.

Co pro nás Focus Group znamená? 

Více než 100 hodin jsme strávili prezentováním dat, nových výsledků a diskusemi, které nás posunuly vpřed. V rámci našich setkání jsme se navzájem učili a sdíleli své myšlenky. Témat bylo něco přes 50 a vyjmenovat všechny by nedávalo smysl. Zeptala jsem se proto kolegů, co pro ně FG znamená, a která témata jim zůstala v paměti:

Mně tenhle interní event pomohl posunout se kariérně na seniorskou pozici. Nejvíce mi utkvěl v paměti můj vlastní příspěvek z roku 2018, kdy jsem prezentoval Exploratory Testing se Sandrou.
Jarda Novák
Nejvíc jsem si zapamatoval prezentaci Jirky Kajmla a Juraje Kováče s názvem Netradiční testování v herním prostředí, kde mluvili o testingu World of Warcraft.
Martin Vedral
Mně se nejvíce líbila FG s tématem Advanced Reporting. Původně jsem organizoval automatizační FG a bylo to super, hlavně kvůli propojení teorie s praxí a možností následné diskuse. Člověk se mohl naučit zadarmo nové informace a diskutovat o nich.
Ondra Soukup
FG, na kterou nezapomenu, byla s externím hostem Janem Rückerem, který mluvil o tom, jak testovali Kingdom Come: Deliverance. Potom byla jedna FG, kde jsem moc chtěl být, ale časově mi to nevycházelo. Byla to FG od bývalého kolegy Nikity, který mluvil o penetration testingu.
Marcel Vaňek

Co nám Focus Group přinesla?

Při prezentování témat a různých výsledků si Teseňáci rozvíjejí nejen hard, ale i soft skills. Pro mnohé FG znamená posun v pracovní kariéře, pro jiné možnost prezentovat výsledky své práce nebo ukázat kolegům novinky z oboru. Focus Group je samozřejmě propojená i s Tesena Labs a problémy, které zaměstnanci řeší na projektu u klientů.Už se nám pomalu blíží vánoční FG, v rámci které Sandra organizuje speciální setkání mimo kanceláře.

Autorka: Dominika Kleinová