O cestě k lektorství s Martinem Vedralem

Úvod

Martin Vedral v Teseně začal svou testerskou kariéru už před sedmi lety a v roce 2017 se stal také školitelem. Za tu dobu vystřídal 13 projektů a školil kurzy Úvod do testování softwaru a SQL pro testery. V tomto článku jsme ho vyzpovídali a zjistili, co obnáší role školitele v Teseně.

Kdy jsi dostal první příležitost školit v Teseně?

Přibližně rok po nástupu. Nejdřív jsem chodil na náslechy školení, potom jsem začal školit sám. Bylo to pro mě trochu nečekané, kolega onemocněl, proto jsem ho musel po pár násleších zaskočit.

Jaké jsi z toho měl pocity?

První školení, které jsem školil, nedopadlo nejlépe. Školil jsem čtyři interní zaměstnance a moc jsem spěchal. Teorii, kterou jsme měli probrat za osm hodin, jsem stihnul proletět za čtyři. Potom jsem musel improvizovat, tak jsme se bavili o různých příkladech z praxe, dělali praktické cvičení a diskutovali.

Dala ti tahle zkušenost něco do života?

Určitě, teď už si hlídám čas, dávám účastníkům školení více času na promyšlení a více prostoru na zajímavé otázky, nad kterými spolu můžeme diskutovat.

Co tě na roli školitele baví?

Rád komunikuji s lidmi a baví mě taky vystupování, proto kromě školení moderuji i Tesena akce a ve volném čase hraji v kapele.

Vnímáš u sebe nějaký posun v roli školitele?

Posun vnímám velký… Od mého prvního školení uběhlo už šest let. Naposledy mi pomohl trénink školitelů, který byl orientován na všechny školitele ve firmě. Být dobrým školitelem není jednoduché, proto mám radost, že jsme se v Teseně na tuto cestu s nadšením vydali a všichni jsme se naučili něco nového.

Využil jsi svoje školitelské dovednosti i na projektu, kde testuješ?

Jasně, uplatňuji je vždycky, když potřebuji někomu něco objasnit. Už mi nedělá problém vysvětlit nějakou věc skupince lidí tak, aby to bylo srozumitelné a každý to pochopil.

Na jaké konkrétní oblasti se tvé školení zaměřuje?

Kurz, který školím v pátek je zaměřen na práci s relačními databázemi a jazykem SQL.

Můžeš nám více přiblížit obsah školení? Co se v něm účastníci dozví?

Účastník získá základní dovednosti spojené s dotazováním v rámci SQL, porozumí databázím a podíváme se i na obávané joiny. Znalosti ze školení se hodí hlavně pro testery backendových aplikací.

Osnovu školení a vzdělávací materiály jsi připravoval sám nebo s někým? Jaký byl proces tvorby školení?

Na přípravě školení spolu se mnou dělalo několik kolegů z Teseny a zapojil se do toho i náš CEO Phil Royston. Bylo super, že se na celém procesu podílelo více lidí, kteří sdíleli své zkušenosti a názory. Myslím, že se nám tak podařilo vytvořit fakt nabité školení a těším se až jím naše účastníky provedu.

Zajímá vás SQL?

Přihlaste se na Martinovo školení SQL pro testery nebo se podívejte na naše self-study školení, které si pro vás Martin spolu s dalšími Teseňáky připravil.

Autorka: Dominika Kleinová