Čo by ste si nemali nechať ujsť v roku 2021

Úvod

Všetko je inak. Posledných 15 mesiacov nám ukázalo, ako neefektívne sme riešili niektoré veci. Mimoriadna situácia spojená s pandémiou vyvolala a urýchlila zásadné zmeny, ktoré mali dopad aj na organizáciu konferencií. Niektoré sa presunuli do online sveta, iné sa zrušili alebo bol obmedzený počet ich účastníkov. 

Na vzdelávaní záleží 

Konferencie boli vždy výborným zdrojom nových nápadov a príležitosťou oprášiť si staré znalosti. Priznajme si, že vždy to bola veľká párty, príležitosť pre nové kamarátstva, nový business alebo nové zamestnanie. Cestovanie za know-how sa však za posledný rok ukázalo ako zbytočné. Dnes sa môžeme zúčastniť konferencie z domu, kedy chceme a v tempe, v akom nám to vyhovuje. 

Zmeny, ktoré zažívame nie sú len vo formáte konferencií. Jednotlivé príspevky sa posúvajú zo širokého zamerania ku viac špecializovanému. Vybrať si konferenciu tento rok nie je jednoduché. Každý z nás budeme mať asi trochu iné preferencie. Môj výber nájdete ďalej v tomto článku. 

. . . remote, asynchronous, continuous, on-demand, pre-recorded, on double-speed, local, specific, free. . . 

Už bolo, ale ste to NEzmeškali 

Na konferenciu pár týždňov po tom ako skončila? Dnes už sa to dá. 

Automation Guild: (8. – 12. 2.) stále 

Ak sledujete medzinárodnú scénu, tak určite poznáte túto akciu. Joe Colantonio organizuje každoročne konferenciu o automatizácii testov. Za cenu 277 USD môžete mať 5 dní nahrávok.

RoboCon: (16. – 18. 3.) stále

Za relatívne smiešne peniaze 24.80 EUR (alebo zadarmo: autori postupne zverejňujú nahrávky) si môžete pozrieť konferenciu k Robot Framework. Super príspevok o automatizácii mobilnej aplikácie George tam mali Majo Macek a Paťo Zakovič. 

Ešte to stihneme 

Agile Testing Days: 15. – 18. 11. 

Ak chcete zažiť poriadnu testing party, tak určite odporúčam túto akciu. José Díaz to buduje už niekoľko rokov a stojí to za to . . . program aj atmosféra. Samozrejme každá sranda niečo stojí. Ak by som si mal vybrať len jednu konferenciu, toto je ona. Za 3 dňovú konferenciu aktuálne zaplatíte 1.715 EUR alebo 2.394 EUR aj s workshopom. Samozrejme jedlo a MHD je v cene.

Testing United: 11. – 12. 11. 

V hybridný formát neverím. Tímy fungujú len ak sú všetci spolu alebo všetci distribuovaní. U konferencií je to podľa mňa rovnako. Z rozprávania Petra Svobodu som ale začal o tom pochybovať. Jeho nadšenie a snaha tento prístup inovovať možno ukážu, ako by to predsa len mohlo fungovať. Za 900 EUR (lacnejšie ako Agile Testing Days) a máte v tom aj VR headset.

Tesena Fest Online, od 16. 9. 2021 

A samozrejme, čo si nenechám ujsť je náš Tesena Fest Online. Budú to 4 týždne prednášok a workshopov o testovaní. A to všetko úplne zdarma.   

Lokálne zdroje know-how 

Komunity online, úzko zamerané na konkrétnu tému a všetko zdarma. Myslím, že to ešte ovplyvní, kam sa posunú konferencie. Jeden z veľkých posunov posledného obdobia v oblasti vzdelávania a akcií konferenčného typu. Toto by som odporučil a sledujem aj ja: 

Mojim cieľom nebolo vymenovať všetky možnosti, ale skôr poukázať, kam sa posúva trh a čo ja vnímam ako zaujímavé. 

Zaujímavý prehlaď konferencií udržuje Radek Kitner. Alebo sa môžete pozrieť na testingconferences.org

Autor: Marcel Veselka

Marcel zasvětil celou svou kariéru testování softwaru a nyní pracuje jako hlavní konzultant v Teseně.  Z pozice test analytika v minulosti přešel do test managementu komplexních transformačních projektů a bankovních implementací týkajících se především integračního a performance testování.  Marcel je také bývalým viceprezidentem CaSTB (regionální rady ISTQB) a spoluzakladatelem testovací komunity [pro]Test!. V roce 2013 založil společnost Tesena, kde nyní s kolegy  pomáhá klientům vítězit v byznysu díky zlepšení kvality softwaru jejich produktů. Hodně se zajímá o moderní testovací přístupy (automatizaci, DevOps, SCRUM, AI a machine learning).