3 užitečné tipy z vídeňského Tesena Festu

Na začátku března proběhl první vídeňský Tesena Fest. Tato událost se plně věnovala oboru testování softwaru a do hlavního města Rakouska s sebou přivedla přes 60 odborníků na testování, 4 přednášející, 3 workshopy, 1 panelovou diskuzi a mnoho poznatků, nad kterými měli účastníci možnost se zamyslet a později je aplikovat v praxi. Nemohli jste se zúčastnit? Přečtěte si, jaká témata tady byla v kurzu, zjistěte, kdo o čem přednášel a získejte malou ochutnávku v podobě 3 tipů pro lepší testování.  

O čem byl vídeňský Tesena Fest?

Přednášky i workshopy se soustředily na aktuální témata hýbající světem testingu. Řešili jsme tak například agilní přístup, DevOps, automatizaci testů, umělou inteligenci, bezpečnost a testování v cloudu. 

Před promítací plátno sálu se jako první postavil Christoph Börner a vysvětlil, jak zajistit co největší bezpečnost v rámci řetězce dodavatelů softwaru. Oleksandr Trutniev nás hned poté díky konceptu story mappingu zbavil strachu z backlogu. Jako třetí přišel na řadu keynote Derk-Jan de Grood s představením výzev a řešení souvisejících s budováním vestavěné kvality softwaru. Jak zajistit robustnost softwaru a vypořádat se s “testovacím zápachem” pak vysvětlil Mesut Durukal.  

Po přednáškách následovaly interaktivní a praktické workshopy. Účastníci workshopu Rika Marselise si osvojili elegantní techniku testovacího designu. Skupina Dominika Schildorfera se dozvěděla, jak DevOps funguje v praxi a jak v týmech přistoupit ke stanovení cílů či hodnot, zatímco Jennifer Bonine své posluchače vybavila balíčkem základních znalostí potřebných na cestě k využívání umělé inteligence a machine learningu.  

Jakými myšlenkami se můžete nechat inspirovat?  

1. Nebojte se narušení procesu a věnujte se jeho zlepšování 

Zlepšování a zrychlování doručování byznysové hodnoty spolu se zahrnutím modernizovaného zabezpečení, které s tímto tempem dokáže držet krok, je jednou z klíčových hodnot DevOps kultury. Často bývá doprovázeno narušením už zaběhlých procesů, ale rozhodně se vyplatí do něj investovat energii. 

Na poskytování kvalitního softwaru se klade velký tlak a společnosti často nemají na zdokonalování procesů čas. Je ale dobré to nevzdávat a mít na paměti, že pouze společnosti, které dobře automatizují a vyvíjejí své CI/CD pipeliny, mohou doručovat na produkci více než stokrát týdně.  

2. Vyhněte se „testovacímu zápachu“ 

V rámci přednášky o robustnosti testování, jsme se dozvěděli, jak předcházet “testovacímu zápachu”, který zpravidla doprovází špatné testovací strategie během unit testů. Do této ne příliš voňavé kategorie můžeme zahrnout například: 

  • Assertion Roulette (testovací metoda obsahuje více než jeden nezdokumentovaný assertion statement)
  • Conditional Test Logic (testovací metoda obsahuje více než jeden control statement) 
  • Default Test (defaultně pojmenované test classes “Example…”)
  • Duplicate Assert (více než jeden assertion statement obsahuje stejné parametry)
  • Empty Test (metoda testu bez žádných exekuovaných parametrů)

3. Prioritizace backlogu nemusí bolet 

Prioritizace backlogu je jednou z klíčových součástí agilního rozvoje. Někdy ale tento proces pro tým vytváří více otázek než odpovědí. V přednášce o konceptu nazvaném „Story Mapping“ jsme se naučili, jak zasadit přeplněnou hromadu jednotlivých user stories do kontextu a pomoci týmu se zaměřit nejen na cíle orientované na uživatele, ale také na technické záležitosti - v tomto případě primárně na testování automatizace. 

Závěr

S mnoha diskutovanými tématy a 3 interaktivními workshopy, které si naši účastníci vybrali v odpoledních hodinách, byl Tesena Fest místem, kam se vyplatilo dorazit. Moc děkujeme všem přednášejícím, workshop leaderům a účastníkům, díky kterým jsme mohli spojit učení se zábavou. Už se těšíme na další zajímavá témata, kterým se budeme věnovat na následujících Tesena Festech nebo jiných akcích, mezi které patří například online webináře, Testing Breakfast Club a Klikaton. 

Autor: Jaroslav Novák