fbpx
Menu

“Lucko, vyprávěj…”

Dnes vypráví o své cestě k testingu Lucka, naše Test Automation Engineerka.

K testování mě přivedla náhoda – ještě jako studentka VŠ jsem vlastně jen ze zvědavosti šla na pohovor na studenstkou pozici v IBM. Původně inzerovaná pozice se mi nakonec nelíbila, ale o pár týdnů později se mi ozvali znovu s tím, jestli bych nechtěla zkusit testování. Vůbec jsem netušila, co to obnáší, ale byla jsem ujištěna, že budu mít mentora, který mě vše naučí. V den svých 22. narozenin jsem tedy nastoupila do velké firmy a začala se orientovat v korporátním světě.

 

Mým prvním projektem bylo testování informačního systému pro přípravu státního rozpočtu. Měla jsem kolem sebe partu zkušených a velice přátelských lidí a ačkoli jsem byla v týmu nejmladší, byla to naopak výhoda – měla jsem příležitost se naučit spoustu nového. Vhledem k použitým technologiím nebylo možné nasadit žádné automatizované řešení testování, a tak jsme byli odkázáni výhradně na manuální testování.

Po dvou letech se projekt začal blížit ke konci, a tak jsem se porozhlédla po jiné příležitosti a osud mě přivedl do Commerzbank. Z početné skupiny manuálních testerů, kterou jsem znala z IBM, jsem se najednou ocitla v týmu vývojářů, kde jsem byla jediným QA engineerem a celé testování tak stálo na mně. A k tomu mi tehdejší team lead už po pár týdnech řekl: “Když už máš ty dva roky zkušeností z IBM, tak nám tu zaveď automatizované testování.” Jenže já nikdy nic neautomatizovala! Na to pokrčil rameny a odvětil: “Tak se to naučíš.” A taky že jo! Byl to pro mě zcela nový svět a taky pořádná výzva, ale s podporou týmu jsem zvládla dát dohromady projekt automatizace testování v Selenium WebDriveru v .NETu, který ve firmě běží doposud. :) V rámci Commerzbank jsem se pak ještě dostala i na jiný projekt, kde se mi dostal do rukou další Selenium projekt, tentokrát v Javě a navíc původně vytvořený programátorem, což mi otevřelo oči a inspirovalo k většímu zamyšlení se nad optimalizací a udržovatelností kódu.

Zároveň mě svět automatizace testů natolik nadchl, že jsem se o tom rozhodla napsat diplomovou práci. Z původně plánované příručky k Selenium WebDriveru v Javě vznikla 160stránková bichle o metodice automatizovaného testování, protože se prostě nedalo přestat :D Téma automatizace testů je široké a stále je co nového objevovat a co se učit.

Po skončení školy jsem se rozhodla vycestovat do zahraničí a protože už mě dlouho lákalo si více procvičit němčinu, vydala jsem se do Německa. Nejvíce mě zaujal projekt v Datevu v Norimberku, kde jsem měla pomoci s integrací Selenium WebDriveru do interního test automation frameworku. To se v kombinaci s němčinou jako jediným komunikačním jazykem (anglicky ve firmě skoro nikdo nemluvil) zdálo jako ideální challenge :) Nicméně projekt se odložil, takže mě “dočasně” přeřadili do jiného týmu… akorát že to “dočasně” trvalo déle než rok a já celou dobu strávila správou fyzických a virtuálních systémů, na kterých běhaly (teda spíš padaly 😃) automatizované testy kolegů z jiných oddělení. Mým úkolem bylo vždy zařídit, aby na testovacím prostředí byla nainstalovaná správná verze aplikace a následně analyzovat problémy při běhu testů. Jako správného automatizéra mě nebavilo provádět tentýž úkon na téměř 30 počítačích a tak jsem se naučila pracovat s příkazovou řádkou a powershellem a notnou část přípravy prostředí jsem zautomatizovala, což mí kolegové velice ocenili. Stejně mě ale pořád víc táhl svět “skutečného testování” (ne jen se dívat, jak ostatní testují), a tak jsem se vrátila do Čech a nastoupila do teseny.

Pod záštitou teseny jsem se pak dostala do Cemexu. V životě by mě nenapadlo, že budu testovat v mexické cementárně, ale je to fakt jízda. Hned jakmile jsem se dostala do obrazu, vrhla jsem se na automatizaci GUI testů v Robot Frameworku a automatizaci API testů v Postmanu, nyní se učím automatizovat v Cypressu, do toho obvyklé trable s adopcí agilního vývoje v korporátu… prostě zpátky ve svém živlu výzev a neustálého učení se něčeho nového.

Comments

Dear user, this website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More about cookies
I give my consent to processing of my personal data. More info